Արտակ Մանուկյանի, Ալեն Սիմոնյանի, Մխիթար Հայրապետյանի, Հովհաննես Հովհաննիսյանի, Համազասպ Դանիելյանի, Ծովինար Վարդանյանի հեղինակած «Անձեռնմխելի կապիտալով հիմնադրամների մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց ապրիլի 16-ի ԱԺ հերթական նիստում: Հիմնական զեկուցող Արտակ Մանուկյանը նշեց, որ օրենսդրական փաթեթի գաղափարը եղել է շատ վաղուց, ավելի տարածված է «Endowment Fund»-երի անվանումը: Նախագիծը շրջանառության մեջ է դրվել 9-ն ամիս առաջ եւ պատերազմով պայմանավորված` քննարկումը հետաձգվել է: Առաջին ընթերցումից հետո հարցի վերաբերյալ կկազմակերպվի քննարկում՝ շահագրգիռ անձանց մասնակցությամբ եւ կլինեն որոշակի փոփոխություններ:
«Այն այս վիճակով թերի է, դեռ պետք է քննարկել գաղափարը»,-ասաց Արտակ Մանուկյանը: Պատգամավորն ընդգծեց, որ թեեւ նախագծի անվանումը ենթադրում է անդրադառնալ անձեռնմխելի կապիտալով հիմնադրամներին, սակայն այն միայն հիմնադրամների մասին չէ. «Խոսքն ինստիտուցիոնալ փոփոխությունների մասին է, ոչ միայն հիմնադրամների, այլեւ հկ-ների»: Հիմնական զեկուցողը, շեշտելով, որ ուսումնասիրվել է միջազգային փորձը, հորդորեց բոլոր շահագիգիռ անձանց ներկայացնել առաջարկություններ, որպեսզի առավել որակյալ ներդրվի այս օրենսդրությունը՝ խուսափելով հատվածային լուծումներից:
Հարակից զեկույցում Արդարադատության նախարարի տեղակալ Վահե Դանիելյանը նշեց, որ «Endowment Fund»-երի ստեղծումն առաջադիմական գաղափար է, որի նպատակը որոշակի խնդիրների լուծումն է՝ սպորտի, գիտության, կրթության եւ այլ ոլորտներում: Ընդ որում, այդ ակտիվների համախումբը ենթակա չէ օտարման: Փոխնախարարն ընդգծեց, որ գաղափարին Կառավարությունը դեմ չէ, սակայն կան մի շարք դիտարկումներ, առաջարկներ, որոնք հեղինակների հետ պայմանավորվածության համաձայն կվերախմբագրվեն ու կշտկվեն հաջորդիվ:

16 апреля на очередном заседании Национального Собрания в первом чтении обсужден пакет законопроектов «О неприкасаемых капитальных фондах», предложенный депутатами А.Манукяном, А.Симоняном, М.Айрапетяном и др. Основной докладчик А.Манукян отметил, что идея законодательного пакета существует очень давно, чаще под названием Endowment Fund. Проект был введен в обращение 9 месяцев назад, но из-за войны обсуждение было отложено. После первого чтения будет организовано обсуждение вопроса с участием заинтересованных сторон, будут внесены некоторые изменения.
«В нынешнем виде проект несовершенен, идею еще следует обсудить», - заметил А.Манукян, подчеркнув, что хотя название проекта предполагает отсылку к фондам с неприкосновенным капиталом, речь идет не только о фондах. «Мы говорим об институциональных изменениях не только для фондов, но и для ОО». Подчеркнув, что международный опыт изучен, основной докладчик призвал все заинтересованные стороны представить предложения по более эффективному применению этого законодательства, избегая частичных решений.
В содокладе заместитель министра юстиции В.Даниелян отметил, что создание Endowment Fund – прогрессивная   идея для решения определенных задач в спорте, науке, образовании и других сферах. Причем группа этих активов отчуждению не подлежит. Заместитель министра подчеркнул, что правительство не против идеи, но есть ряд замечаний, предложений, которые впоследствии будут отредактированы и исправлены по согласованию с авторами.